Eğitim-Öğretim

Öğretim Sistemimiz

Okuma-Yazmaya Hazırlık Etkinlikleri

Okuma-yazmaya hazırlık etkinlikleri kapsamında çocuklarımızı, yapılan kavram, sayı ve çizgi çalışmalarıyla ilköğretime her yönüyle hazır hale getirme çabasındayız.

Türkçe Dil Etkinlikleri

Amacımız çocuklarımızı yapılan hikaye anlatma teknikleri, şarkı, şiir, bilmece ve drama çalışmalarıyla kendilerine güvenen ve daha rahat ifade edebilen bireyler haline getirmektir.

Davranış Eğitimi 

DersimizDavranış eğitimimiz karakter ve değerler eğitimimizin yanında yine fırsat eğitimi olarak yapageldiğimiz çalışmaları kapsamaktadır. Okul idaremiz ve öğretmenlerimiz elbirliği ile hazırlanan programlar çerçevesinde plan dahilinde yapılmaktadır. Her sınıfımız seviyesi gereğince programlar tertip edilir ve müfredat zenginleştirilir. Bu çerçevede öğretmenlerimiz gerek seminer dönemlerinde gerekse özel zamanlarda özel seminerlere katılarak bu çalışmayı planlarlar ve yıl içerisinde plan dahilinde uygularlar. Öğretmenlerimizin yanısıra alanında uzman kişilerden yararlanılarak haftanın belirli günlerinde Aile eğitimi seminerleri kapsamında velilerden de yardım alınarak programı icra ederler. 

İngilizce Dersimiz

Anasınıfı dahil her sınıfımızda yine düzeylerine uygun en kaliteli materyalleri kullanarak yabancı dil eğitimini yapmaktayız. Haftalık olarak 3 ders saati ile 12 ders saati arasında değişen yabancı dil eğitimi çeşitli program ve projelerle süslenmektedir. Pratik konuşma eğitiminin de verildiği derslerimizde öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşen bir proje ve başarımız bulunmaktadır. 

Resim Dersimiz

Görsel Sanatlar Dersimizde öğrencilerimizin özel yetenekleri ve yaş seviyesi göz önüne alınarak etkinlikler üretiyoruz. Sınıf düzeyini dikkate alarak yaptığımız organizeli çalışmalarda; karakalem, yağlıboya, tişört baskı, çerçeve oluşturma, gölge çalışması, yansımalar, akrilik, kabartma, dolgu gibi etkinlikleri kullanıyoruz. Bu çalışmalarda temel esas bilgi yoğunluğu yaşayan zihinlerde farklı bir bakış açısı getirerek öğrencilerimizin zihnindeki yorgunluğu azaltmak ve güzel ve sanatsal bakış açısı yakalamaya çalışmaktır. Öğrencilerimizin her birinin özel çalışma alanı olup, malzemelerinin de depo edildiği alan vardır. Hayatın yalnızca çalışmak ve bilgiden ibaret olmadığını, çeşitli sanatsal etkinliklerin ve görsel güzelliğin hayata zevk katacağının bilincinde olarak öğrencilerimize bu hususta titiz bir çalışma yapmaktayız. Normal ders saatlerinin dışında serbest ekinliklerde de bu tür özel çalışmalara gönderdiğimiz öğrencilerimiz mevcuttur. Çeşitli dallarda ödül aldığımız bu çalışmaları her yılın mayıs ayında Konya mızın çeşitli sergi yerlerinde sunmaktayız. Gelip görmenizi tavsiye ederiz. 

Beden Eğitimi Dersimizde

Beden Eğitimi dersinde öğrencilerimizin psikomotor gelişimleri dikkate alınarak çeşitli aktiviteler yapmaktayız. Derslerimizde disiplin öncelikli fiziksel hareketlerin yanısıra çeşitli spor alanlarına yönlendirme çalışmalarımız bulunmaktadır. Ok atma, uzun atlama, kısa ve uzun mesafeli maratonlar, dağcılık, buz pateni, bedminton, tranbolin, ağırlık taşıma, basketbol, futbol, hentbol gibi etkinliklerin yanında zihin jimnastiği gerektirecek mangala ve zeka oyunlarına da yer vermekteyiz. Bunun dışında halkoyunları ve tekvando alanında serbest etkinlik saatlerinde haftada iki saat olmak üzere yetenek keşfettiğimiz öğrencilerle de özel çalışma yapmaktayız. Müzik DerslerimizdeMüzika ritmik zekanın bir çok bireyde gizil halde olduğu halde bunun bireyler tarafından bilinmediği için bu zeka yönünü geliştirme adına bir şey yapmadığını düşünüyoruz. Bunun için özellikle derslerimizde bu tür yetenekleri olan öğrencilerimizi keşfediyor onlarlar özel çalışmalar yapıyoruz. 

Müzik derslerimizde 

sınıf düzeyine uygun çeşitli enstrumanlarla nota eğitimi, temel müzik eğitimi yapıyoruz. Daha ileri düzeyde olan öğrencilerimize ise özel çalışmalar yaparak bu yeteneğini iyi bir enstruman çalma yolunda geliştirmeye çalışıyoruz. 

Veli Rehberi

Çocuğunuz gelişimi ve gelişiminin takibi hakkında bir kaç ipucu;

 1 . Planlarınızı Paylaşın: Düzenli olarak yaptığınız aile toplantılarında, çocuğunuza model rolünde bir ebeveyn olarak kendi planlarınızdan bahsedin. Planlı olunduğu aktiviteler planlaması için yardımcı olun ve ders çalışma programının aralarına aile toplantıları koyun.

2 . Kitap Okuma Saatlerinin Kaydını Tutun: Yatay eksende haftanın günlerinin yazılı olduğu bir grafik tutarak çocuğumuzu okuma konusunda motive edebilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği kitaptan her akşam kaç sayfa okuyacağı konusunda hedef belirlenmesini sağlayın ve grafiği nasıl işaretlemesinin gerektiğini öğretin. Bu şekilde her gün okuduğu sayfa sayısının arttığını göreceksiniz ve daha da önemlisi çocuğunuza bu ilerlemesinden dolayı övdüğünüz zaman yüzündeki ışıltıyı sizde fark edeceksiniz.

3 . Problemlerine Yardımcı Olun (Sorunlarıyla İlgilenin): Çocuğunuzun okulda sürekli tekrar eden bir problemi olduğunda, çocuğunuzun öğretmeniyle konuşun ve problemi çözmek için planlar yapın. Buna rağmen sorun hâlâ devam ediyorsa, çözülmemişse ilerlemesine engel olan belirli bir öğrenme problemi olup olmadığını anlamak için bir test uygulayın.

4 . Dinlenme Metotlarını Öğretin: Eğer çocuğunuz sınav olurken panikliyorsa, ona küçük bir dinlenme, rahatlama tekniği öğretin. Önce, karnından yavaş ve rahat nefes almasını söyleyin. Daha sonra, nefesini verirken fısıltıyla D-İ-N-L-E-N demesini söyleyin. Çocuğunuza gerginliği ve vesveseleri arttığında bu yeni metodu uygulaması için cesaretlendirin. Bunu aynı zamanda siz de uygulayabilirsiniz.

5 . Sınavlarda Kendine Güvenmesi Gerektiğinin vurgusunu Yapın: Bazı çocuklar herhangi bir sınava tam olarak hazır olduklarını hissetmek için aşırı çalışma ihtiyacı duyarlar. Eğer sizin çocuğunuzda bu kategorideki çocuklardan biriyse, sınav gününden günlerce önce tekrar etmesini sağlayan, makul bir ders planı hazırlamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun kendine güvenini kuvvetlendirecek uygulama sınavlarına girmesini sağlayın.

6 . “Araştır, Sor, Oku, Anlat, Tekrar et” Metodunu Çalışma Aracı Olarak Kullanın: Öğrenciniz ders ile alakalı bir konuya çalışmaya başlamadan önce, çocuğunuza önce o konunun genel olarak ne hakkında olduğunu anlaması için araştırması gerektiğini, daha sonra konudaki başlıklar hakkında kendi kendine sorular üretmesi gerektiğini, bir sonraki aşmada bu sorunlara verilen cevapları okumasını, daha sonra verilen bu cevapları kendi kendine anlatmasını ve en son olarak da bütün öğrendiklerini tekrar etmesi gerektiğini öğretin veya sağlayın.

7 . Televizyon İzleme Vaktini Sınırlayın: Çocuğunuzun her hafta kaç saatini TV önünde geçireceğine karar verin. TV rehberinden, programları ve showları çocuğunuzun önceden seçmesini sağlayın. Uygun zamanlarda tekrar izletmek için özel programlar kaydedin.

8 . Aile Olarak Yılda Bir Hafta TV’den Uzak Kalmayı Planlayınız: Yılda bir hafta TV izlemeyin. Bu süre daha zevkli işlerin yapılmasına ve yeni şeylerin öğrenilmesine vesile olabilir.

9 . Çocuğunuzla Beraber TV İzleyin: Programın içeriğini çocuğunuza açıklayın. Çocukların gerçek ve hayali ayırt etmelerine yardımcı olun. Reklamları tartışın ki çocuğunuz bilinçli bir tüketici olabilsin.

10 . Beraber Okuyun: Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar, anne-babalarını okurken görmeye ihtiyaç duyarlar. “Söylediğimi yap”, ifadesinin “Yaptığımı yap” kadar etkili olmadığını unutmayın. Okuma kelime dağarcını arttıracaktır ve sohbetleri zevkli hale getirecektir.

11 . Öğretici Oyunlar Oynayın: Bekleme zamanlarında ve diğer boş vakitlerde, çocuğunuzun düşünmesini harekete geçirmek için aklınızda bir oyun hazır olsun. Twenty Question (20 soru), Categories (sınıflar) ve I Spy (casusluk yaparım) sınıflandırma becerilerini ve yöntemini öğretir. En erken yaşlardan başlayarak, çocuğunuzun aletlerin çalışma şeklini, kavramları ve çevresindeki nesnelerin özelliklerini anlamasının nasıl geliştiğini gözlemleyin.

12 . Mantıklı Hedefler Belirleyin: Bir çocuk için C’den A’ya derece atlamak imkansız gibi görünür. Her seferinde çocuğunuzun her gece çalışması için destekleyin ve gösterdiği çaba için her gün onu tebrik edin. Gelişmeyi göreceksiniz.

13 . Soruları Cevaplayın: Öğrenme saat 3’te bitmez. Soruları öğrenme deneyimine çevirin. Eğer çocuğunuzun sorunlarının cevabını bilmiyorsanız bir kaynak kitaba baş vurun. Bir gezi planladığınızda önce biraz ev ödevi yapın. Beraber gideceğiniz yerin tarihini araştırın. Görülmeye değer yerlerin listesini yapın ve bu yerin neden önemli olduğunu bulun.

14 . Matematiği Gerçekçi Yapın: Çocuğunuz, gerçek yaşam durumları yansıtan kelime problemine sahip olduğunda, gerçek araçları kullanın. Oturma odanızı adımla ölçün. Belli bir hızla gidilirse, büyükannenin odasına gitmenin ne kadar süreceğini hesaplayın. Matematiği gerçek hayatta ilişkilendirmek, çocuğunuzun öğrenme için ilkeleri ve sebepleri anlamasını kolaylaştırır.

15 . İyi Bir Dinleyici Olun: Çocuğunuzun, size her gün okumasını sağlayın. Onu sadece yanlış okuduğu kelimeleri düzeltmek için dinlemeyin. Biriyle bağlantılı kavramlar hakkında o durumda karakterlerin başka neler yapmış olabileceği hakkında, daha sonra ne olabileceği hakkında konuşun. Çocuğunuzun, benzer temalarda okumuş olduğu hikayeleri hatırlamasını ve onları karşılaştırmasını sağlayın.17 . Okul İşlerinde İstekli Olun: Çocuğunun gittiği okulun faaliyetlerini destekleyen velilerden olun. Özel durumlarda okulda bulunacak telefon konuşmalarında bulunarak okula yardımcı olun. Çocuklar anne ve babalarını okulda görmekten çok hoşlanır. Ayrıca okulun sizin yardımınıza ihtiyacı var.

18 . Öğretmenlerle Konuşun: Çocuğunuzun öğretmeniyle görüşmek için bir sorun çıkmasını beklemeyin. Diyalogu ilk günlerden başlatın ve devam ettirin. Okulun ve öğretmenlerin yaptığını takdir etmek, bunu onlara hissettirmek çok önemlidir. Ufak bir teşekkür pek çok yol aldırır. Öğretmenlerin de olumlu tepkilere ihtiyacı vardır.

19 . Konuşmayı Genişletin: Küçük çocuklar konuşmaya başladığı zaman onlara baş sallayarak yada tek kelimelik cevap vermeyin. Çocuğunuzun kelime dağarcığını genişletin ve onları düşünmeye sevk edecek cevaplar verin. Sonraları, çocuğunuzun uzun cümleler kurmasına ve düşüncelerini detaylarıyla açıklamasına yardımcı olun.

20 . Çok Pratik Yaptırın: Mükemmellik amaç değildir. Büyüklerle kurulan en küçük bir diyalog, oyunlarda rol alma gibi faaliyetlere çocuğunuzun pratik yapmasını sağlayacaktır.

21 . Her gün Matematikle Uğraşın: Çatalları saydırarak, kurabiyeleri toplatarak, malzemelerin ölçülerini verdirerek, termostatı ayarlayarak vb. çocuğunuza matematiğin önemini sezdirin.

22 . Okul Takip Çizelgesi Tutun: Çocuğunuzun her yıl çalışmasını gösteren bir çizelge belirleyin ve böylece onun neleri öğretmekte olduğunu anlayabilirsiniz. Bu şekilde sık sık tekrarladığı hataları ya da dikkatsizlikleri saptayarak gerektiği zaman bu çizelgenin size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

23 . Okul Çalışmalarını Sağlayın: Çocuğunuz okulda olamadığında ev ödevlerini göz ardı etmeyin. Çocuğunuzun ödevlerini düzenlemesinin önemli bir yeri vardır. Bu çocuğunuzun çalışmalarını saklı tutmasına ve her gün sınıfta olanların önemli olduğunun sizin tarafınızdan bilinmesine yardımcı olacaktır

24 . Ev Ödevi Planı Yapın: Çocuğunuza ödevlerini yapması için iyi bir ışık ve aydınlatma sağlayın. Düzenli bir zaman ayarlayın. Çocuğunuzun yaptığı ödevleri zamanında ve doğru biçimde övün.

Okul Kıyafetleri

Sayın Velimiz; okulumuzda öğrencilerimizin belirlenen kıyafeti giyme zorunluluğu vardır. Okul kıyafetlerimiz eşofman da dâhil ‘’Tercih Giyim’’ de satışa başlamıştır. Yoğunluk başlamadan kıyafetlerinizi temin ediniz. www.tercihgiyim.com 0332.238.99.78

Rehberlik

ARMAĞAN KOLEJİ PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ

"Hiç şüphesiz sözün en doğrusu Allah'ın Kitabı'dır. Rehberliğin ve yol göstericiliğin en güzeli Hz. Muhammed'in (s.a.v) rehberliğidir.

Peygamberlerin temel özelliklerinden biri insanlara doğru yolu göstermeleridir: Peygamberler;

İnsanlara Allah'ın ayetlerini anlatmış, onları şirk, küfür ve nifaktan temizlemiş, kitabı, hikmeti ve bilmediklerini öğretmiş (Cuma, 2; Bakara, 151), onları doğru yola iletmişti.(Şûra, 52) İyiliği emretmiş, kötülüğü menetmişti. (A'raf, 157) Allah yolunda cihat etmiş, (Nisa, 84), Kur’ân hükümlerini açıklamış, (Nahl, 44), helâlı ve haramı bildirmişti. (Araf, 157; bk. Tevbe, 29)

Kur'ân bize her alanda rehberlik eder ve yol gösterir. Kuran-ı Kerimde şöyle der; “Her toplumun bir hâdisi / yol göstericisi vardır.” (Ra’d, 7)

Bizim peygamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v.) de Kur’ân hükümlerini, emir ve yasaklarını hayatında uygulamış, bize yol gösterici/rehber olmuştu.

Biz armağan koleji psikolojik danışma ve rehberlik servisi olarak öncelikle rehberliğe bu çerçevede bakıyor ve ufkumuzu bu düsturda çiziyoruz.

Kısaca Rehberliği Tanımlayacak Olursak! Rehberlik Nedir?

Rehberlik öğrencinin kendisini tanıması ortaya koyması, kendi kararlarını kendisi vermesi, kendi hayatını kendisi yönlendirmesi ve sonuçlarından sorumlu olması işidir.

Rehberlik isteklilik ve gönüllülüğe dayalı bir yardımdır.

Rehberlikte öğrenci hakkında hazırlanan test, anket, bilgi toplama amaç değil, öğrencilere yardımcı olmak için kullanılan araçtır.

Rehberlikte danışan öğrencilerin özellikleri ne olursa olsun, hasta olarak algılanmaz ve özelliklerine kişiliklerine saygı duyularak yürütülen çalışmalardır.

Rehberlikte ilişkiler tek yönlü olmayıp, rehber ile öğrencinin karşılıklı saygı, hak, sorumluluk işbirliğine dayalı bir etkileşim ilişkisidir.

Rehberlikte öğrenci hakkında edinilen bilgiler öğrencinin gelişimi için kullanılır ve gizli tutulur.

Rehberlik öğrencinin karşılaştığı veya ileride karşılaşacağı problemler için öngörü kazandırmak, problemlere hazır hale getirmek, çözüm için beceri ve anlayış oluşturmaktır.

Rehberlik disiplin işi değildir.

Öğrencilere her türlü uyumları için, program ve birlikte yaşama, bilmeden hatalara düşmemeye yönelik kurallar hakkında bilgi verilir.

Rehberlik sadece sorunlu olan öğrencilerin problemlerinin çözümüne yardımcı olma, onlara bir takım hizmetler sunmayla yönelik değildir. Önleyici, yönlendirici, uyum sağlayıcı, geliştirici, bütünleştirici, aydınlatıcı fonksiyonlarıyla bütün öğrencilere hitap etmektedir.

Rehberlik sadece psikolojik danışma değildir, rehberlik aynı zamanda bir kişilik hizmetleri topluluğu olarak sağlık, sosyal kültürel gibi hizmetleri de içermektedir.

Kısacası Rehberlik bireyin benlik ve kişilik gelişimine yardımcı olmaktır.

Armağan Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birimi olarak çalışmalarımız;

ÖĞRENCİYE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Armağan Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik birimi olarak yaptığımız hizmetlerin en önemli parçasını öğrenciye yönelik çalışmalar oluşturuyor. Öğrencilerimizin akademik bilgilerinin yanında, duygusal ve sosyal donanımını da tamamlayarak hayata atılmasını amaçlıyoruz. Yaptığımız etkinlik ve aktivitelerle öğrencilerimizin hem hayatı tanımasını sağlıyor hem de yardımsever ve manevi yönlerini geliştiriyoruz.

Bu çerçevede öğrencilerimize yönelik faaliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Oryantasyon hizmetleri:Oryantasyon planı yapılarak ortaokula yeni başlayan öğrencilere yönelik; ortaokula uyum, okul ve birimlerinin tanıtılması çalışmaları yapılmaktadır.

Bireysel Görüşmeler:Öğrencilere etkili ve verimli bir rehberlik hizmeti sunabilmenin temel koşullarından biri onları çeşitli yönleri ile tanımaktır. Bireyi tanıma çalışmaları, gözlem test gibi bireyi dıştan değerlendiren ve görüşme, psikolojik danışma, envanter, otobiyografi gibi tekniklerle elde edilen verilerin çözümlenmesi, sentezi ve sonuçların bireye iletilmesi ile ilgili işlemleri içerir.

Sunumlar, Seminerler

Öğrencilerin içinde bulunduğu gelişim dönemlerine uygun olarak yıl boyunca çeşitli seminerler düzenliyoruz.

-Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi

-Ergenlik Dönemi Özellikleri ve Mahremiyet eğitimleri

-Motivasyon ve Başarı

-Verimli Ders Çalışma-Çözme Teknikleri

-Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma

-Snellen Göz Tarama Testi

Uyguladığımız test ve Envanterler

Öğrencilerin akademik ve psiko-sosyal sürecini destekleyici ve tanılayıcı testler uygulanarak velilerle sonuçları paylaşıyoruz ve gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapıyoruz.

Kişilik Envanteri

Öğrenme Sitilleri

Problem Tarama

Başarısızlık Nedenleri

Çalışma Davranışlarını Değerlendirme

Armağan İlkokula Hazırlık Testi

Sınav Kaygısı gibi testlerin yanısıra;

Okulumuzda; Özel uzmanlık gerektiren, Çocuk-ergen resimlerinin psiko-pedagojik analizi ve objektif-projektif kişilik testleri uygulanmaktadır.

Yine okulumuza özel çalışmalardan biri de öğrenci akademik başarı takip havuzu dur.

Her ay düzenli olarak yapılan kazanım değerlendirme sınavı sonuçlarına göre, Başarısı düşen öğrencilerin konu eksiklikleri tespit edilerek havuz takip sistemine alınarak çalışma ve soru programları verilmektedir.

Ayrıca öğrencilerimizin eksik ders ve konularından VİP ETÜT (bireysel özel etüt) verilmektedir.

SİZ DEĞERLİ VELİLERİMİZE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için veli iş birliğini önemsiyoruz. Öğrencilerin gelişimsel süreçlerini, sosyal, duygusal, bilişsel ve akademik performanslarını etkileyebilecek durumları veli-rehber öğretmen-danışman öğretmen toplantılarında görüşüyor ve gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Öğrencilerin içinde bulundukları ortaokul- ergenlik dönemini ve sınav sürecini daha yakından takip edebilmeleri, konu hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için velilerimizi bu yönüyle destekleyici çalışmalar yapıyoruz.

Yine Armağan Koleji rehberlik servisi özel çalışmalarından olan veli eğitim bültenlerimizi her ay farklı konularla sizlerle paylaşıyoruz.

Güncel ve eğitici konularla seminerler ve eğitimler düzenleyerek sizlerle sık sık iletişim kurmaya çalışıyoruz

Armağan Kolejinde yürütülen Danışmanlık Sisteminin daha sağlıklı gerçekleşmesi için belirli periyotlarla öğretmenlerle bireysel görüşmeler yapılıyor. Görüşmeler esnasında her öğrenci tek tek ele alınarak, akademik ve psiko-sosyal değişimler ve gelişimler üzerinde duruluyor. Bu sayede öğrencilerin gelişim süreçlerini daha yakından takip edip ve ihtiyaçları kısa sürede tespit ediyoruz.

AMACIMIZ

Öğrencilerimizin;

-Kendilerini tanıması, - İlgi ve yeteneklerinin farkına varması, -İlgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmesi, -Bilişsel, sosyal ve duygusal açıdan sağlıklı birer birey olması,-İletişim kurma ve sorun çözme becerilerini geliştirmesidir. –Manevi değerlerimizi kazanması, yaşaması ve yaşatması

Armağan Koleji olarak, rehberlik ve psikolojik danışma çalışmaları ile öğrencilerin sorumluluk sahibi, özgüveni yüksek, özgür düşünebilen, bilgiyi kullanabilen, yeni koşullara ve değişimlere ayak uydurabilen ve sorunlar karşısında çözüm üretebilen yeterliliğe ulaşmasını hedefliyoruz. Bu anlamda sadece öğrenciler ile çalışmalar yapmaktan ziyade öğretmenleri ve velileri de içine alan bir yaklaşımı benimsiyoruz.

Kadriye ÇELİK

REHBER ÖĞRETMEN

Servis Listesi

Sporda Biz

Armağan Koleji olarak 2016-2017 yılı Konya derecelerini okulumuzda toplamaya devam ediyoruz.

Okulumuzda ilk olarak Okçuluk dalında Uluslararası Geleneksel Okçuluk Müsabakalarında Amasya ve Kütahya'da 2. lik Çanakkale'de 3. lük, Olimpik okçuluk branşında ise Konya 2. olarak guru kaynağımız olan Okulumuz öğrencisi sporcumuz Ahmet Tuna YEŞİLKAYA'yı, Konya 1. liği getiren sporcularımız Hüseyin Yağız Tuğlu ve Eren Evran'ı 

Yüzme dalında Abdülaziz Oruç Konya 1.liği madalyasını alarak sporda Armağan Kolejinin ne kadar iddialı olduğunu gösterdi.

Hentbol Kız takımımız da Konya 4. lüğü kupasını getirmişti ki hemen ardından

Bocce Kız takımımız Konya 2. liği kupasını okulumuza sundular. Daha hangi alanda falliyet gösteriyorsunuz sorularına cevap;

Voleybol kız takımımız Konya 4. lüğü kupasını kaldırarak verdiler.

Bu yıl Başarılara doymayan Armağan Kolejinin sporcuları

Tenis turnuvasında Süleyman Kaan Yağmur un Konya 3. lüğü ile zirve yolunda başarılarını ortaya koydular.

Bu ekiple daha nice başarılara, tebrik ederiz çocuklar...

Futsal Grup maçlarında Yıldız takımımız ilk maçını 11-0 ikinci maçını 3-2'lik skorla gelibiyet elde ederek gruptan çıkmayı garantiledi.

English Festival

Uluslararası Matematik Sınavı

Ural Federe Bölgesi Öğretmen Evi

XIV. Bilim Temelleri Bilgi Yarışması

2017-2018 öğretim yılı

1.etap Sınav Kuralların Açıklamaları

-Sınav süresi 1 saat 15 dakikadır. Katılımcı, sınav süresince (75 dakika) sınav salonunu terk etmeyecektir.

-Sınav süresi boyunca tükenmez kalem ( mavi veya siyah renk )kullanılması zorunludur.

Kurşun kalem kullanılması yasaktır.

-Öğrenci bilgileri özel hazırlanmış tabloya büyük harf ve kitap harfi ile (el yazısı değil) yazılacaktır.Doldurulması zorunlu alanlar:

Öğrenci bilgileri (ÖRNEK)

Soyadı ATEŞAdı İMGEİkinci adı ( varsa !) NUR
Okul KOCADEMİR ORTAOKULU
Şehir İSTANBULÖğrenci logini s798654

-Yanıtlar, özel hazırlanmış cevaplar tablosuna yazılacaktır. Büyük kitap harfi (el yazısı değil ) kullanarak her harf veya her rakam her kare içinde yazılacaktır. Cevap tablosu dışında yapılan yanıtlamalar dikkate alınmayacaktır.

- Çoktan seçenekli soruların belirtilen sayıdan fazla seçenek yazdığında verilen cevap yanlış sayılacaktır.

Örnek: 1. 1.-5. soruların beş seçenekten bir doğru cevabı vardır. Bir soru için birden fazla seçenek işaretlendiğinde o soru için verilen cevap yanlış sayılacaktır ve 0 puan verilecektir.

Örnek 2: 6.-10. soruların altı seçenekten üç doğru cevabı vardır. Bir soru için üçten fazla seçenek işaretlendiğinde o soru için verilen cevap yanlış sayılacaktır ve 0 puan verilecektir.

- Dört yanlış cevap bir doğruyu götürmemektedir.

-Kısa bir cevap ( kelime veya rakam ) verilecek şeklinde hazırlanmış soruların cevap olacak rakam veya kelime ilk kareden başlayarak (tekil ve yalın durumda!) her kare içine bir rakam veya bir harf gelecek şekilde yazılacaktır. Büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil )

kullanılacaktır. Almanca ve İngilizce dillerinde kullanılan tanımlık (die, der, das,the), virgül, nokta ve diğer işaretler kullanılmayacaktır. Cevap 2 kelimeden oluşuyorsa: İTALYA BAŞKENTİ ( örnek) veya BİTKİ, HAYVAN (örnek ) her kare içinde ayrı bir sembol

(harf,virgül ) olarak yazılacaktır.

-Sınavda herhangi bir yardımcı materyal, ders kitapları, sözlük, cep telefonu, hesap makinesi gibi yardımcı araçlar kullanılması yasaktır. Test kağıdındaki boşlukları karalama yapmak için kullanabilirsiniz.

-Sınav süresince görevlilerle konuşulması ve soru sorulması, öğrencilerin birbirlerinden kalem, silgi vb. şeyler istemeleri yasaktır. Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye teşebbüs eden ve kopya verenlerin kimlikleri sınav tutanağına yazılacak ve bu kişilerin sınavları

geçersiz sayılacaktır. 

-Sınav kâğıtlarının sınav süresince diğer öğrenciler tarafından görülmeyecek şekilde kullanılmasına dikkat edilecektir.

-Sınav kağıdını teslim etmek için yerinden kalkan öğrenci, o andan itibaren sınav kağıdı üzerinde değişiklik yapamaz.

Test bilgileri ve cevaplar tabloları doldurma örnekleri:

Matematik testileri:

3 bölümden oluşmaktadır ve toplam 20 soru içermektedir. Tüm sorulara doğru cevap verildiğinde maksimum puan sayısı 100’dür.

1. Bölüm: Toplam 11 sorudan oluşmaktadır. 1.-6.sorunun dört seçenekten bir doğru cevabı vardır. Bir soru için birden fazla seçenek yazıldığında o soru için verilen cevap yanlış sayılacaktır. Doğru cevap 3 puan değerindedir. 7.-11.sorular kısa bir cevap ( işlem sonucu olarak ölçü birimleri kullanmadan) her kare içine rakam olarak yazılacaktır. Doğru cevap 5 puan değerindedir.

2.Bölüm: 5 sorudan oluşmaktadır. 12.-14. sorularda eşleştirme yapılacaktır. Eşleştirme işleminde ikinci sütundeki bazı harf tekrarlanabilir veya kullanılamayabilir. Eşleştirdiğiniz harfi büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil ) yazılacaktır. 15.-16.sorularda dizi oluşturma (sıralama ) yapılacaktır. Dizi oluşturma (sıralama) eşleminde cevaplar tablosuna, boşluk bırakmadan ve diğer işaretleri kullanmadan rakamlar yazılacaktır. Doğru cevap 6 puan değerindedir.

3.Bölüm: 4 sorudan oluşmaktadır. 17.-20.sorularda cevap sadece sayı olarak (ölçü birimleri kullanmadan ) her kare içine rakam olarak yazılacaktır. Ondalık kesri virgül kullanarak yazılacak. Doğru cevap için toplam 27 puandır.

Cevaplar Tablosu (ÖRNEK)

Maksimum
Puan
Soru123456
13422218
Soru71245
Soru8105
Soru92,55
Soru1010005
Soru111/55
Soru121A2C3D4E5F6B6
Soru131B2D3C4F5A6E6
Soru141D2E3F4C5A6B6
Soru156543126
Soru162456316
Soru170,58
Soru1810007
Soru19N6
Soru20CEBİR6

Biyoloji ,Coğrafya, Fizik ve Kimya testleri:

4 bölümden oluşmaktadır ve toplam 25 soru içermektedir. Tüm sorulara doğru cevap verildiğinde maksimum puan sayısı 100’dür.

1. Bölüm: Sorular, bilgi düzeyini kontrol etmek amacıyla hazırlanmıştır. 5 sorudan oluşmaktadır. Her sorunun dört-beş seçenekten bir doğru cevabı vardır. Bir soru için birden fazla seçenek yazıldığında o soru için verilen cevap yanlış sayılacaktır.Doğru cevap 1 puan değerindedir.

2.Bölüm: Sorular, öğrencilerin edinilmiş bilgi uygulaması yeteneğini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır.5 sorudan oluşmaktadır. Her sorunun altı seçenekten üç doğru cevabı vardır. Bir soru için üçten fazla seçenek yazıldığında o soru için verilen cevap yanlış sayılacaktırDoğru cevap 3 puan değerindedir.

3.Bölüm: Sorular, yaratıcı ve bir branşının farklı bölümleriyle diğer branşların bütünleşmesini sağlayan sorulardır. Branşın her bölümünün bilgilerini bilmek, terminolojiyi kullanmak, uygunluk göstermek, tarifine göre tanımak, doğru cevabı seçmek gerekmektedir. 10 sorudan (5 soru –eşleştirme, 5 soru – dizi oluşturma ) oluşmaktadır. Cevabı, her kare içine bir harf veya rakam olacak şekilde yazılacaktır. Büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil ) kullanılacaktır.

Nokta, virgül ve diğer işaretleri kullanılmayacaktır.Doğru cevap 5 puan değerindedir.

4.Bölüm: Sorular 5 sorudan oluşmaktadır. Kısa bir cevap ( kelime veya rakam olarak ) verilecek şeklinde hazırlanmıştır. Doğru cevap 6 puan değerindedir.

Cevaplar Tablosu (ÖRNEK)

Soru12345Maksimum
Puan
134235
Soru61353
Soru72363
Soru81243
Soru92343
Soru101563
Soru111A2B3B4A5A5
Soru121C2A3E4D5B5
Soru131B2A3D4E5C5
Soru141A2D3B4C5E5
Soru151C2E3A4B5D5
Soru16235145
Soru17135425
Soru18541325
Soru19312345
Soru20345125
Soru21BİYOM6
Soru22GERİDÖNÜŞÜM6
Soru23ATMOSFER6
Soru24POLEN6
Soru25TUNDRA,TAYGA6

Almanca testleri:

Almanca test sorulları DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi ) ve J. W. Goethe Üniversitesi’nin test hazırlama metotları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Almanca testleri 3 bölümden oluşmaktadır ve toplam 5.-8.sınıf – 12 soru, 9.-11.sınıf – 11 soru içermektedir. Tüm

sorulara doğru cevap verildiğinde maksimum puan sayısı 100’dür.

1. Sözcüksel ve Dilbilgisel Bölüm: 1.-2. çoktan seçmeli soruların bir doğru cevabı vardır. Doğru cevap 2 puan değerindedir. 3.soruda dizi oluşturma,4.soruda eşleştirme yapılacaktır. Cevabı, her kare içine bir harf veya rakam olacak şekilde yazılacaktır. Büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil ) kullanılacaktır. Nokta, virgül ve diğer işaretleri kullanılmayacaktır.Doğru cevap 5 puan değerindedir.

2.Bölüm. Okuma: 5.soruda eşleştirme yapılacaktır. 6.-7.çoktan seçmeli soruların bir doğru cevabı vardır.Doğru cevap 20 puan değerindedir.

3.Bölüm. Almanca dilini konuşan ülkelerin genel kültür, coğrafyası ve gelenekleri. 8.-9. çoktan seçmeli soruların bir doğru cevabı vardır. Doğru yanıtların numaralarını cevap tablosuna yazınız.10.-12.soru kısa bir cevap ( kelime veya rakam olarak ) verilecek  şeklinde hazırlanmıştır. Cevap olacak rakam veya kelime ilk kareden başlayarak (tekil ve yalın durumda!) her kare içine bir rakam veya bir harf gelecek şekilde yazılacaktır. Büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil ) kullanılacaktır. Tanımlık ( der, die, das ), virgül, nokta ve diğer işaretler kullanılmayacaktır.Doğru cevap 2 puan değerindedir.

Cevaplar Tablosu (ÖRNEK)

Maksimum
Puan
Soru11.111.231.321.421.5110
Soru22.112.212.332.422.5210
Soru3324155
Soru41C2A3D4E5B5
Soru51B2C3A4D5E20
Soru61A2B3A4A5A20
Soru77.117.217.327.437.5220
Soru82
Soru93
Soru10GOETHE
Soru11BERLIN
Soru12REN

İngilizce testleri:

İngilizcetestleri 3 bölümden oluşmaktadır ve toplam 12 soru içermektedir. Tüm sorulara doğru cevap verildiğinde maksimum puan sayısı 100’dür.

1.Blok. Sözcüksel ve Dilbilgisel Bölüm.1.-2. sorularda üç seçenekten bir doğru cevabı vardır.Doğru cevap 2 puan değerindedir. 3.soruda dizi oluşturma,4.soruda eşleştirme yapılacaktır.Cevabı, her kare içine bir harf veya rakam olacak şekilde yazılacaktır. Büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil ) kullanılacaktır. Nokta, virgül ve diğer işaretleri kullanılmayacaktır. Doğru cevap 5 puan değerindedir.

2.Bölüm. Okuma: 5.soruda eşleştirme yapılacaktır.Cevabı, her kare içine bir rakam olacak şekilde ( virgül kullanmadan ) yazılacaktır. 6.-7.çoktan seçmeli soruların bir doğru cevabı vardır.Doğru cevap için toplam 40 puan değerindedir.

3.Bölüm. İngilizce dilini konuşan ülkelerin genel kültür, coğrafyası ve gelenekleri. 8.-9. çoktan seçmeli soruların bir doğru cevabı vardır.Doğru yanıtların numaralarını cevap tablosuna yazınız10.-12.soru kısa bir cevap ( kelime veya rakam olarak ) verilecek şeklinde hazırlanmıştır. Cevap olacak rakam veya kelime ilk kareden başlayarak (tekil ve yalın durumda!) her kare içine bir rakam veya bir harf gelecek şekilde yazılacaktır. Büyük harf ve kitap harfi (el yazısı değil ) kullanılacaktır. Tanımlık (The… ), virgül, nokta ve diğer işaretler kullanılmayacaktır.Doğru cevap 3 ve 8 puan değerindedir.

Cevaplar tablosu ( ÖRNEK )

Maks.
puan
Soru11.111.231.321.411.5110
Soru22.132.222.312.422.5210
Soru3138526745
Soru41A2C3F4B5D5
Soru51A2A3B4C5B10
Soru66.1A6.2C6.3D6.4A6.5A20
Soru77.1A7.2B7.3B7.4C7.5A10
Soru853
Soru943
Soru10ENGLAND8
Soru11PENCE8
Soru12ARTHUR8

EtwiningProjeleri

1. Geleneksel Okçuluk Projemiz:

Proje yerel olarak birbirine yakın okullar arasında yapılır. Bu Nedenle Konya-Meram bölgesinde belirli okullar ile yapmayı planlıyoruz. Proje 2 aylık sürede 4 aşamada tamamlanır:
1. Aşama: Projeye dahil olan okullar birbirini tanırlar.
2. Aşama: Projeye dahil olan okullar 10-14 yaş arası okçuluk merakı olan 10 öğrenci seçerler.
3. Aşama: Öğrenciler proje organizatörü okul tarafından sağlanacak olan eğitmenler ile 4-5 seans Geleneksel okçuluk eğitimi alırlar.
4. Aşama: Eğitim sonunda organize okul tarafından belirlenen bir alanda öğrenciler turnuvaya katılıtlar.
Projemizde hedeflediğimiz; hedefe odaklanabilen bireylerde odaklanma süresini ve lider kişiliği ortaya çıkarmaktır. Her bireyin içinde gizli olan yeteneklerin açığa çıkmasını sağlayarak kendini gerçekleştiren erdemli bireylere ulaşmaktır.
Proje sahibi olarak projemizde gereken eğitimci bulma ve malzeme bulma fedakarlığını gönüllü olarak üstleneceğiz. Saygılarımızla

2. Hobi Bahçem:

Okul bahçesinde hobi bahçesi alanı belirleyip, bitki yetişmesi için uygun ortam (toprak, koruma) sağlayıp öğrencileri toprak ile buluşturuyoruz. Üretimin ve yetiştirmenin zevkini yaşıyorlar.

3. Mektup Arkadaşım:

Türkiye’nin farklı yerlerindeki çocukların iletişimini sağlayacak mektup alışverişi. Mektup arkadaşlığında çocukların kendilerini ifade etme becerilerini geliştirecektir.

4. Tatilde Neredeyim:

 Öğrencilerimiz tatil için farklı yerleri geziyorlar. Aslında tarih elçiliği yapıyorlar. Gezdikleri gördükleri yerleri fotoğraflamalarını ve döküman olarak bize ulaştırmalarını sağlarsak kültürel aktarımı gerçekleştirmiş oluruz. Daha sonra bu paylaşımları sosyal medyada kullanmayı sağlayarak öğrencilerden gezdikleri yerleri tanıtmasını isteriz.

5. 81 İl 81 Edebiyat Köşesi:

Bir kültürün hayata tutunabilmesinde yani nefes alıp verebilmesinde, edebiyatın yetkinliğini kimseler yadsıyamaz. Zira kendimizi ifade edebilme imkanı bulduğumuz en geçerli aracımız olan dilimiz güçlü ve milli bir edebiyatla ayakta durabilir. Bu nedenle edebiyat öğrenmenin ve öğretmenin bir yürek işi olduğuna inanıyoruz. Bu Proje ile Çocuklara Edebiyat sevgisi aşılamak, Türk Edebiyat tarihinde önemli yer tutan Edebiyatçıları tanıması ve deryadaki zenginlikleri görmesini amaçlıyoruz.

6. Benimle Oynar Mısın Baba

7. Engelleri Aşmak

7. Mektup Arkadaşım

Ülkemizin tüm şehirlerinde yaşayan çocukların çocuk olarak kaldıklarını ve onların arasında ki arkadaşlık bağlarının oluşturularak genişletilmesi gerekmektedir. Bilmedikleri ve tanımadıkları çocukların gönül bağı kurarak geleceğimizde iyi arkadaşlar olarak insan ilişkilerini güçlendirilmesi düşünülmüştür. Bunun yanında araştırma ve farklı sorular sorarak öğrenmek istediklerini sorma alışkanlığı kazanmaları amaçlanmıştır.

8. Su Ayak İzimizi Ölçelim

ÖZEL ARMAĞAN KOLEJİ “SU AYAK İZİ” ULUSLARARASI FEN BİLİMLERİ PROJESİ BAŞLADI…

“LET’S MEASURE OUR WATER FOOTPRINT” “SUAYAK İZİMİZİ ÖLÇELİM”

E-TWINNING PROJESİ BAŞLADI

Okulumuz Fen Bilimleri öğretmenleri FATMA NURİMA’nın yürütücülüğünü yapmış olduğu “Let’sMeasureOurWaterFootprint”- “Su ayak izimizi ölçelim” adlı eTwinning projesi öğretmenleri ilk hazırlıklarını tamamladılar.

Türkiye, Portekiz, Danimarka, İtalya, İspanya, Ürdün,, Büyük Britanya, Romanya’dan öğretmen ve öğrencilerin işbirliği ile gerçekleşecek projenin faaliyetlerine eylül ayında başladı ve yıl boyunca devam edecek . Proje sonucunda öğrencilerde mevcut yanlış su kullanımları hakkında farkındalık oluşturarak, su bilinci kazandırmak amaçlanmaktadır.

Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/groups/481301685754121/

Özel Armağan Kolejliler çevre duyarlılığı ile “Suyun Ayak İzinde” bilimin sesini çınlatmaya kararlılar…

Okulumuz öğrencileri tarafından yürütülen Let's Measure Our Water Footprint (Su Ayak İzimizi Ölçelim) isimli projemizin tanıtım çalışmaları pano sunumu ile devam ediyor.

KONYA –ARMAĞAN KOLEJİ olarak ortak olduğumuz Let's Measure Our Water Footprint (Su Ayak İzimizi Ölçelim) projesinin yaygınlaştırma çalışmalarını okulumuzdaki pano çalışmalarıyla devam ediyoruz.Bu şekilde panoda kullanılan yazılı ve görsel dökümanlarla öğrencilerimizin merak duygusunu uyandırıp bu konuda daha bilinçli birer tüketici olmalarını amaçladık.

KANALI:Bilim/Teknoloji

9. "Hoş Geldin Meşe" Bir eTwinning Projesi 

Okulumuz Fen Bilimleri Öğretmenlerinden Fatma Nur İma başkanlığında anasınıfı 2.sınıf ve 4. sınıf öğrencileri bir projeye daha imza attı. “.HOŞ GELDİN MEŞE” adlı eTwinning projesine dahil oldular.

İnsanların doğaya , doğanın da korunmaya ihtiyacı var! Sloganı ile projeye dahil olan öğrenciler meşe palamudu çimlendirip, palamudun büyümesini gözlemleyip, toprak ile meşe fidelerini buluşturacaklar. 29.10.2019 tarihinde sınıflarında yapacakları etkinlik ile palamut tohumlarını toprakla buluşturma işi ile projeye başlamış olacaklar.

PROJEMİZİN AMACI; Öğrencilerin doğayı tanıyıp doğa sorunlarına farkındalık oluşturmalarını sağlamak. Ağaçlara karşı olumlu davranış geliştirmelerini, doğanın korunmasına aktif katılımlarını sağlamaktır.

10. Mucit Ata, Kâşif Torun

Mucit Ata, Kâşif Torun "Prof.Dr. Fuat SEZGİN ile Mucit Atalarımın Hikâyelerini Yazıyorum” E-Twinning projemize büyük bir heyecan ile başladık

2019 yılı Prof.Dr.Fuat SEZGİN yılı olarak ilan edilmiştir. Prof.Dr.Fuat SEZGİN hocamızın
bilimle yoğrulmuş hayatını öğrencilerimize aktarmak amacı projemize temel
oluşturmuştur. “Mucit Ata, Kâşif Torun Prof.Dr.Fuat SEZGİN ile mucit atalarımın
hikâyelerini yazıyorum” adlı proje öğrencilerimizin kendi tarihimizde yaşamış
bilim insanlarımızı tanıtmalarını, rol-model edinmelerini amaçlar.

Bilim Adamı
kelimesini duyduklarında ilk örnekleri batı uygarlıklarından veren
öğrencilerimizin, batı medeniyetine yön veren, eserleri bugünün bilimine kaynak
oluşturan İbn-i Sina (Avicenna), El Cabir (Algebra-Cebir) gibi bilim
adamlarımızı tanımasıyla bilimsel çalışmaları kendisi için daha yakın ve
ulaşılabilir hissetmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Bilimsel çalışmaların eğlenceli ,merak uyandırıcı olduğunu , merak ettiği konuyu araştırıp öğrenebileceğini, atalarımızın birçok konuyu çoook önce en güzel şekilde açıkladığını anlamalarını amaçlamaktadır.

Armağan Koleji Meram /Konya Fatma Nur İma /Fen Bilimleri ve Biyoloji Öğretmeni

2019 OLİMPİYAT 4. SINIF CEVAP ANAHTARI

2019 OLİMPİYAT 6. SINIF CEVAP ANAHTARI

2019 OLİMPİYAT 7. SINIF CEVAP ANAHTARI

STEAM Çalışmaları

Benlik ve Benlik Gelişimi

Belik ve Benlik Gelişimi Kursu 

Yaşadığımız zamana ait kişisel gelişimde karşımıza çıkabilecek sorunların konuşulacağı kursumuz Öğretmen Akademisi https://www.schooleducationgateway.eu' ile yaptığımız kurs ekipmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

SINAVLI KİTAP OKUMA

SIRA5 VE 6. SINIFLARYAZARI7 VE 8. SINIFLARYAZARI
SINAVLI1ABARTMA TOZUŞERMİN YAŞARSINAVLIBEYAZ DİŞJACK LONDON
SINAVLI2GÖL ÇOCUKLARIİBRAHİM ÖRSSINAVLIKÜÇÜK AĞATAĞRIK BUĞRA
SINAVLI3İÇİMDEKİ MÜZİKSHARAN M. DRAPERSINAVLIİKİ DİRHEM BİR Ç.İSKENDER PALA
SINAVLI4ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUKJHON BAYNESINAVLIBEYHUDE ÖMRÜMMUSTAFA KUTLU
SINAVLI5LİMON KÜTÜPHANESİJO KATTERİLSINAVLIMARTIJONATHAN L.
SINAVLI6ISSIZ ADANIN KRALIMICHAEL MARPURGOSINAVLIYAZIYORUM ÖYLEYSE V.AHMET SEVGİ
SINAVSIZ7DEYİMLER VE HİKAYELERSÜLEYMAN BULUTSINAVSIZ 7OSMANLI PADİŞAHLARIYAVUZ BAHADIROĞL
SINAVSIZ8ATASÖZLERİ VE HİKAYELERİSÜLEYMAN BULUTSINAVSIZ 8KÜÇÜK AĞATARIK BUĞRA